Reklama
Reklama
Reklama

Odwiedzający
Dzisiaj: 1
Wczoraj: 4
Bieżący tydzień: 20
Poprzedni tydzień: 25
Bieżący miesiąc: 93
Poprzedni miesiąc: 58
Ogółem: 241


Joomla visitor tracking and live stats


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates

Walentynki Drukuj

Wreszcie nadszedł ten długo oczekiwany dzień –14 lutego. Z okazji Walentynek, tak modnego już w Polsce święta, które przyjęło się u nas na dobre, zorganizowana została  poczta. Każdy (szczególnie ci nieśmiali) mógł w formie pisemnej przekazać pozdrowienia swojej sympatii. W tym celu w czytelni znajdowała się skrzynka , do której gimnazjaliści i młodsi uczniowie wrzucali kolorowe kartki. Wprawdzie walentynki zbierane były z kilkudniowym wyprzedzeniem, ale do adresatów trafiły dopiero w poniedziałek. Mamy nadzieję , że sympatie będą rozkwitać wśród wszystkich, nie tylko na krótko przed i kilka dni po 14 lutego, ale także przez 364 pozostałe dni roku.

Z Wikipedii

 

Walentynki – święto zakochanych, obchodzone 14 lutego. Nazwa „walentynki” pochodzi od imienia św. Walentego, patrona zakochanych .

Tego dnia ludzie wysyłają do ukochanych "walentynki" - wiersz albo wyznanie miłosne. Niekiedy obdarzają się upominkami. W szczególności wiersze wysyłają mężczyźni do kobiet. Współcześnie święto to zyskało bardzo komercyjny charakter. Na terenie Polski Walentynki konkurują o miano tzw. święta zakochanych z miejscowym, rodzimym świętem słowiańskim zwanym potocznie Nocą Kupały lub Sobótką (obchodzonym w okresie przesilenia letniego, w nocy z dnia 21 na 22 czerwca).

Do Polski zapożyczone zostało z kultury francuskiej i krajów anglosaskich w latach 90..

The World Book Encyclopedia wyjaśnia: "Dzień Świętego Walentego przypada w święto dwóch różnych męczenników chrześcijańskich o tym imieniu. Jednakże zwyczaje związane z tym dniem (...) prawdopodobnie nawiązują do starożytnego święta rzymskiego zwanego Luperkaliami, obchodzonego 15 lutego. Było to święto ku czci Junony, rzymskiej bogini kobiet i małżeństwa, jak również Pana, boga przyrody" (1973, t.20, s.204; zob. też W.Kopaliński, Słownik mitów i tradycji kultury, Warszawa 1985, s.617,hasło "Luperkalia"' oraz Popularną Encyklopedię Hutchinsona, Warszawa 1995, s.735, hasło "Walenty św.").