Reklama
Reklama
Reklama

Odwiedzający
Dzisiaj: 4
Wczoraj: 6
Bieżący tydzień: 14
Poprzedni tydzień: 23
Bieżący miesiąc: 68
Poprzedni miesiąc: 72
Ogółem: 295


Joomla visitor tracking and live stats


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates

Sprawozdanie z działań w ramach akcji "Świat bez głodu" Drukuj

Nasza szkoła przyłączyła się do akcji organizowanej przez Polską Akcję Humanitarną pod hasłem „Świat bez Głodu” , której celem jest:

-  zdobycie wiedzy  o problemach z dostępem do żywności na świecie, szczególnie na terenie Syrii,

-  włączenie uczniów, nauczycieli oraz mieszkańców Bytoni i pobliskich miejscowości  w Niesienie Pomocy  i wspieranie działań Polskiej Akcji Humanitarnej, których celem jest zapewnienie dostępu do żywności na terenie Syrii.

Od kilku lat otrzymujemy od tej Fundacji dofinansowanie do obiadów dla uczniów.  W tym roku, aby okazać swoją wdzięczność, postanowiliśmy zebrać środki finansowe na program, którego celem jest zapewnienie podstawowych produktów żywnościowych mieszkańcom Syrii.

Sytuacja w Syrii jest dramatyczna, to obecnie największy kryzys humanitarny na świecie. Wojna domowa trwa tam już od 2011 roku. Intensywne walki zmusiły miliony osób do opuszczenia swoich domów i ucieczki poza granice kraju. 7,6 mln osób opuściło swoje domy i schroniło się na terenie Syrii. Połowa spośród osób wewnętrznie przesiedlonych to dzieci. Warunki, w jakich żyją Syryjczycy, są dramatyczne. Tam, gdzie wciąż toczą się walki, brakuje niemal wszystkiego – żywności, wody, lekarstw, elektryczności, schronienia. Ludzie nie mają pracy i środków do życia.

Polska Akcja Humanitarna od ponad dwóch lat realizuje projekty wodno-sanitarne (dostarczanie wody), projekty żywnościowe (dostarczanie żywności) i projekty nieżywnościowe (dystrybucja leków, koców, materaców itp.), które są kierowane do ludności przebywającej na terenie Syrii.

W październiku   zwróciliśmy się z prośbą do księdza Prałata Zenona Góreckiego proboszcza parafii Zblewo o przeprowadzenie zbiórki do puszek przy kaplicy św. Rocha w Bytoni.  Zbiórka parafialna odbyła się 15 listopada 2015 roku, w której dzięki ofiarności mieszkańców Bytoni i pobliskich miejscowości otrzymaliśmy 164 zł.

W dniach od 1 do 15 grudnia 2015 roku odbyła się zbiórka pieniędzy wśród uczniów na terenie naszej szkoły. W tej akcji szczególnie zaangażowała się młodzież należąca do Szkolnego Koła Caritas i Samorządu Uczniowskiego,  która na wyznaczonych przerwach zachęcała uczniów do niesienia pomocy potrzebującym i zbierała pieniądze do puszek. Na terenie szkoły zebrano 66 zł.Zbiórkę poprzedziły pogadanki oraz prezentacje multimedialne, które przybliżyły problem  mieszkańców Syrii. Pani Irena Czaja przygotowała z dziećmi na zajęciach dodatkowych plakaty zachęcające do niesienia pomocy potrzebującym.

Wiedzę na temat Syrii pogłębiliśmy dzięki spotkaniu z dyrektorem Muzeum Ziemi Kociewskiej panem Andrzejem Błażyńskim, które odbyło się w naszej szkole 8 grudnia.  Pan Błażyński ciekawie opowiadał o sytuacji na terenie Syrii oraz problemach z jakimi muszą się borykać uchodźcy.

Dnia 13 grudnia 2015 roku podczas Świątecznego Kiermaszu została przeprowadzona aukcja dzieł wykonanych przez zaprzyjaźnionych z naszą szkołą artystów ludowych. Z aukcji rzeźb, obrazu, haftowanych elementów dekoracyjnych zgromadziliśmy 320 zł.

Łącznie zebrano 550 zł. Pozyskane środki finansowe zostały przekazane na konto Polskiej Akcji Humanitarnej. Darczyńcom oraz  wszystkim, którzy przyczynili się do sprawnego przeprowadzenia akcji, serdecznie dziękujemy.

 

Beata Aszyk