Reklama
Reklama
Reklama

Odwiedzający
Dzisiaj: 1
Wczoraj: 1
Poprzedni tydzień: 10
Bieżący miesiąc: 33
Poprzedni miesiąc: 66
Ogółem: 208


Joomla visitor tracking and live stats


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates

Nietypowi goście w naszej szkole... Drukuj

W tym roku trafiła do biblioteki Zespołu Szkół Publicznych w Bytoni książka pt. Świat Sary, której autorką jest Sara Błąk, niepełnosprawna nastolatka ze Starogardu Gdańskiego.

            Autorka przedstawiła w niej ciekawe przygody ze swego szkolnego życia i opisała wrażenia z wycieczki do Zakopanego. Lekturę czyta się łatwo i przyjemnie. Nauczyciele języka polskiego docenili też wartości wychowawcze tej powieści i wprowadzili ją jako lekturę obowiązkową dla szóstej klasy szkoły podstawowej. Wybór okazał się trafny, ponieważ uczniów zainteresowała treść książki. Z chęcią śledzili wydarzenia, w których brała udział dziewczynka poruszająca się na wózku inwalidzkim. Warto było polecić tę książkę uczniom, gdyż postawa bohaterki pokazuje, że można coś w życiu osiągnąć mimo niepełnosprawności i to w tak młodym wieku. Sara pokazała również, jak być tolerancyjnym, przełamywać własne lęki oraz doceniać wartości życia.

 

            Czytelnicy postanowili poznać tę młodą pisarkę. Jej rodzina chętnie przyjęła nasze zaproszenie. Spotkanie odbyło się 12 kwietnia br. w sali  konferencyjnej. Wszystko było dokładnie przygotowane – uczniowie klas III, IV, V i VI szkoły podstawowej z niecierpliwością oczekiwali gościa. Towarzyszyły im silne emocje. Byli skupieni  i zarazem ciekawi, bo nigdy jeszcze nie spotkali tak młodej pisarki.

            Gdy zegar pokazał godzinę 10.00, Sara zjawiła się w towarzystwie swojego ojca. Wszyscy przywitali ją ciepło i z wielką radością. Wreszcie uczniowie mogli się przekonać, jaka jest ta dziewczyna i jak wygląda. Zadawali jej mnóstwo pytań dotyczących jej życia, zainteresowań, szkoły i rodziny. Byli też ciekawi, jak powstała książka, w której dostrzegli dojrzałe refleksje na temat życia. W bezpośredniej rozmowie okazało się, że Sara jest osobą bardzo inteligentną oraz dojrzałą i posługuje się bogatym słownictwem. W osobistym kontakcie z autorką uczniowie mogli się przekonać o tym, że zachowuje ona niezwykłą pogodę ducha, a jej optymizm zaraża chęcią życia i korzystania z uroków każdego dnia.

            Młoda pisarka z wielką uwagą wysłuchała opinii szóstoklasistów na temat swojej książki. Bardzo podobało się jej również wypracowanie Julii Urbanowicz, która pięknie napisała o przyjaźni z bohaterką książki, czyli z nią.

            Miłym momentem spotkania było podpisywanie autografów. Trochę to trwało ..., gdyż wszyscy chcieli je mieć. W podziękowaniu za miłe chwile w towarzystwie autorki uczniowie wręczyli jej skromny upominek i życzyli spełnienia marzeń oraz zrealizowania planów życiowych. Wyrazem sympatii dla tej wspaniałej dziewczyny były gromkie brawa na jej pożegnanie.

            To było bardzo miłe i zarazem pouczające wydarzenie dla naszych uczniów. Poznali kogoś, kto musi pokonywać wiele trudności, a mimo to czuje się szczęśliwym człowiekiem. Nie poddaje się, cieszy się każdym dniem i czerpie radość z tworzenia czegoś dobrego.

            W bieżącym roku szkolnym młodzież naszego gimnazjum poznała też młodego poetę – Mateusza Bruckiego. Uczestniczyła w warsztatach poetyckich, które poprowadził w naszej szkole.

Ten młody mężczyzna pracuje jako nauczyciel języka polskiego w jednym z gimnazjów w Starogardzie Gd. Od wielu lat związany jest z grupą Teatr Kuźnia Bracka. Poezja to jego pasja. Ci, którzy czytają wiersze Mateusza Bruckiego, znikają ze świata rzeczywistego na dobrych kilka godzin i wchodzą w świat zmysłowej poezji i już nie chcą  z niego wychodzić.

            Młodzież miała okazję wysłuchać pięknej prezentacji jego wierszy. W części warsztatowej pan Mateusz przedstawił tajniki pracy literackiej. Opowiadał, jak można bawić się słowami, dobierać je, układać rymy i utworzyć z tego pewną tematyczną całość. Zaznaczył, że to nie jest łatwe. Poeta musi odkryć wartość słów, ułożyć je tak, by zachwycić czytelnika i trafić do jego serca czy umysłu, by mógł przeżyć coś niesamowitego.

            W ostatniej części spotkania poeta zaproponował uczniom pracę twórczą. Rozpoczął od podania jakiegoś zdania. Każda następna osoba dopisywała kolejną część według własnego uznania. Powstała z tego nawet ciekawa całość, może trochę zabawna, ale twórcza. Uczniowie byli zadowoleni, że choć przez chwilę poczuli się poetami.

            Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze. Wszyscy gimnazjaliści przekonali się, że tworzenie poezji nie należy do łatwych zadań. Poetą trzeba się urodzić.