Reklama
Reklama
Reklama

Odwiedzający
Dzisiaj: 1
Wczoraj: 4
Bieżący tydzień: 20
Poprzedni tydzień: 25
Bieżący miesiąc: 93
Poprzedni miesiąc: 58
Ogółem: 241


Joomla visitor tracking and live stats


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates

Dzień Muzyki Drukuj

Już tydzień przed dniem 16. maja w ZSP w  Bytoni trwały przygotowania do szkolnego Dnia Muzyki. Piotr Wróblewski i Marcin Piotrowski obmyślali przebieg, szukali nagrań, przygotowywali sprzęt. Uczniowie, inspirowani przez Hannę Herman, wykonali własnoręcznie rozmaite instrumenty muzyczne (przeważnie perkusyjne).

Ponieważ nie wszystko można było zrealizować szkolnymi siłami, do pomocy zaproszeni zostali spoza szkoły ludzie związani z muzyką i estradą. Byli to: Paweł Gadomski wieloletni elektroakustyk – dziś powiedzielibyśmy inżynier dźwięku -  pracujący niegdyś w  Filharmonii Bałtyckiej

i Politechnice Gdańskiej, Rajmund Pałkowski multiinstrumentalista, żywa historia starogardzkiej kultury i muzyki rozrywkowej i Maria Czapiewska z UKW w Bydgoszczy.

Dzień rozpoczął się od instalacji sprzętu nagłaśniającego – jak zawsze zrobił to Bartłomiej Fotta i pomagająca mu grupka gimnazjalistów. O godzinie 9:30 ruszyła projekcja filmów związanych z muzyką. Był więc koncert Lang Langa, był  grający ... Chopina Jimmy Page i Chopin na jazzowo, była zabawna kreskówka z muzyką – a jakże – Chopina. Później odbywały się zajęcia warsztatowe w pięciu grupach. Najmłodsi - słuchając muzyki klasycznej - malowali i rysowali "co im w duszy gra". Starsi ćwiczyli taniec. Była też grupa grająca na instrumentach perkusyjnych i dwie grupy wokalno-instrumentalne – gimnazjalna i mieszana.

Po godzinnym wysiłku nadszedł czas, by publicznie pokazać efekty pracy warsztatowej. Cała szkoła zebrała się w holu głównym. Na ścianie wisiały już prace plastyczne najmłodszych. Obok sceny stały wzmacniacze, mikrofony  i instrumenty muzyczne. Na ekranie wyświetlona została kolorowa partytura Batii Strauss a z głośników popłynął słynny kankan z operetki "Orfeusz w piekle" Jakuba Offenbacha. Grupa uczniów z instrumentami perkusyjnymi pod kierunkiem Marii Czapiewskiej wzbogaciła swym graniem brzmienie utworu. Następnie, prowadzony przez Piotra Wróblewskiego, mieszany zespół wyposażony w pianino elektryczne i instrumenty perkusyjne wykonał "Odę do radości" czyli najbardziej znany fragment finału IX symfonii Ludwika van Beethovena. Potem swoje umiejętności wokalne zaprezentowali laureaci szkolnego konkursu piosenki angielskiej. Zaraz po nich na estradzie pojawili się "starzy wyjadacze" – Rajmund Pałkowski, Marcin Piotrowski i Piotr Wróblewski, którzy w składzie organy, gitara, saksofon wykonali (z jazzowym zacięciem) "I can't stop loving you" Ray'a Charles'a oraz "Piosenkę o Mackim Majchrze" z "Opery za trzy grosze" Bertolda Brechta i Kurta Weilla. Gdy zaś dołączyła do nich grupka gimnazjalistów (ćwiczyli podkierunkiem Marcina Piotrowskiego), sala usłyszała słynny przebój Stanisława Sojki "Tolerancja". Oklaski były ogłuszające. Na  finał największa z grup warsztatowych - taneczna, którą prowadziła Katarzyna Stencel,  zaprezentowała na szkolnym dziedzińcu wesoły taniec.

Jedna z uczennic zapytała, czemu w zeszłym roku nie było Dnia Muzyki. A nauczycielka rzuciła z uśmiechem w stronę organizatorów: "...to był fajny dzień...".

Piotr Wróblewski